Tiszafüred – Hungarikum lett a tiszai halászlé, ám a folyóban nem lehet halászni. Akkor hogy is van ez?
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter jelentette be a napokban, hogy célba ért a tiszafüredi önkormányzat kezdeményezése, miszerint – a dunai mellett – immár a tiszai halászlé is a hungarikumok közé tartozik. A bejelentéshez kapcsolódóan halászléfőző bemutató is volt az esemény helyszínén, a Tisza-holtág mellett. Ezen természetesen ott volt Nagy Árpád halász is.
A hungarikum értékvédelem egy plusz elismerés és lehetőség a Tisza és mellékfolyói mellett lévő településeknek. A halászlé-készítés tekintetében a folyónkról nem lehet leválasztani például a Körösök vidékét. Mostantól ismertebb lesz a tiszai halászlé, felkelti az emberek kíváncsiságát, és talán többen fogyasztják majd az egészséges magyar halat – vélekedett az idős halász, aki hozzátette, hogy a dunai és a tiszai halászlé között nem a bele való hal származási helye a fő különbözőség, hanem az elkészítés módja. A dunait három tányéron tálalják fel, hallé, halhús és a sós vízben külön megfőzött gyufatészta, míg a tiszai halászlé egytányéros, a hallében van a halhús. – Tiszai halászlevet folyami harcsából vagy pontyból lehet készíteni. Fűszerezése egyszerű: só, pirospaprika, zöldpaprika, vöröshagyma, fokhagyma kell hozzá – egészítette ki Nagy Árpád.
Ahány tájegység, annyiféle halászlé van; bajai, balatoni, szegedi, paksi és persze a tiszai. Mivel nem lehet élővízben halászni, így marad a boltból vásárolt, vagy a horoggal kifogott hal.
Nem mindegy, miben
– Úgy az igazi, ha vasbográcson főzzük, és fával tüzelünk az edény alá – kezdte a gasztronómiai szakember. – A nagyobb halak fejét, farkát, aztán az apróhalat a felaprított vöröshagymával a bogrács aljára helyezzük, felöntjük vízzel, és 30–40 percig zubogtatva főzzük. Ez idő alatt szétfő a kishal, a fej, a farokrész. Az alaplevet készítés közben fűszerezzük. A sűrű levet lepasszírozzuk, így jobban kijön az étel ízvilága, de lehet szűrni is, sőt, nem egy helyen csak ülepítik. Ezzel kész az alaplé, amelybe beletesszük a konyhakész, besózott halszeleteket, és 5–6 percig főzzük. Zsíradék, olaj nem kell a halászlébe, mert a halból fő ki. A fűszerek közül a paprika a legfontosabb. Mi Szegedről szerezzük be. Ha gyerekek is esznek a halászléből, célszerű édespaprikát használni. Szerintem bors nem kell ebbe az ételbe, de ha valaki úgy szereti, tegyen bele. Mint ahogy ízlés dolga, hogy zöldpaprikát, paradicsomot vagy krumplit főzünk-e a halászlébe. Tiszafüreden nem szoktak, de Poroszlón már igen.
Ha nálunk megszeretnéd kóstolni, akkor keress fel minket, és térj be hozzánk bátran: https://stegfood.hu/
Cím: 1055 Budapest, Dob utca 16.
Nyitva tartás: Hétfő-Szerda 11:00-00:00 Csütörtök-Vasárnap: 11:00-02:00
„Fogyasszon nálunk a friss halétel kínálatunkból itt a Gozsdu Udvarban található, STĚG-ben!”
// GOZSDU UDVAR SARKÁNÁL! //
S T Ě G || 2 0 1 7.
forrás: http://www.haon.hu