Halat a gyermekeknek is!
Számos nézet kering arról vajon szabad-e a terhesség alatt halat enni, és ha igen, milyen mértékben. És vajon a hozzátáplálást kezdő babának adjuk-e halat? És mit tegyünk, ha kisgyermekünk utálja azt?
Az orvosok szerint ideális a napi rendszeres halfogyasztás lenne gyermeknél és felnőttnél egyáltalán. A halakban található omega-3 zsírsavak ugyanis nemcsak az anya agyműködését serkentik, hanem a magzat szemének és agyának fejlődésére is jótékony hatással vannak és csökkentik az anyai szív-, az ízületi betegségek, valamint a gyermekágyi depresszió kockázatát.
Miért mondják, hogy nem szabad halat enni a terhesség alatt?
A tengeri halakban nagy a higanyszennyezettség mértéke, ami hosszú távon a zsibbadással, izomgyengeséggel, de akár teljes elbutulással járó ún. Minamata-kór okozója lehet. Az ilyen mértékű higanymérgezéshez naponta kell tengeri halat fogyasztani. Szerencsére azonban már heti egyszeri halfogyasztás is jótékony hatással bír. Ha azonban maximálisan szeretnél élni a halak nyújtotta előnyökkel, vagy szívesen eszel halat, akkor érdemes a hazai halakat fogyasztani, amelyek közül a busa bír a legnagyobb omega-3 tartalommal, így akár naponta ehetsz halat.
Az omega-3 zsírsavhoz hozzájuthatsz kapszula formájában is, ezt szedheted a terhesség alatt is rendszeresen (a terhesvitamin nem tartalmazza)
Mikor egyen halat a baba?
A csecsemőknél az omega-3 zsírsav a szellemi fejlődést, valamint a látásélességet segíti elő. Szerencsére az anyatej is tartalmazza, de a mértéke attól függ, mekkora az anya omega-3 bevitele. Egy 2005-ben végzett vizsgálat kimutatta, hogy azok a babák, akik 4 hónapos koruktól 0,35% DHA omega tartalmú anyatejet kaptak, jobb eredményeket értek el a közel 3 éves korukban elvégzett memória és intelligencia teszteken.
Tehát a napi halfogyasztás vagy az omega-3 kapszula szedése a szoptatás alatt is javasolt.
Amennyiben a baba allergiára hajlamos, úgy halat csak 1 éves kor után kapjon, ha azonban nem, akkor már 8 hónapos kortól kaphat hetente 1 alkalommal halat, amit 1 éves kor után heti 3 alkalomra növelhetünk. A hal jó kiegészítője a főzelékeknek, változatosan elkészíthető étel, és ha a babával korán megkedveltetjük, akkor később is szívesen fogyasztja majd.
Sokan azért nem adnak a babának halat, mert félnek a szálkáktól, pedig az első halfalatokat úgyis még a főzelékbe turmixolva kapja a baba. Mivel a tengeri halak közül többféle szálkamentes változatot lehet kapni, ezért sokan ezt veszik, de mivel tudják, hogy tengeri hal, ezért ritkán adják. Pedig itt is érdemes előnyben részesíteni a magyar halfajtákat, hiszen ebből is létezik szálkamentes (tehát, aminek csak gerince van, szálkája nincs) változat, például ilyen a süllő és a fogas, de bármelyik halfajtát megvásárolhatod filézett formában, vagy kifiléztetheted vásárláskor a halasnál.
Mit csináljak, ha nem szereti?
Ha a gyermeked nem szereti a halat, akkor próbáld meg elkészítés előtt legalább 2 órán át tejben áztatni a hal húsát, így nem lesz halízű a hal. A változatos elkészítési mód is sokat számít: a hal nem csak rántva és halászlé formájában fogyasztható, számos elkészítési módja létezik még, sokféleképpen fűszerezhető, ízesíthető, belekeverheted a főzelékbe, elkészítheted rakott zöldségekkel együtt párolva, lehet tésztához szószban elkészíteni, de még a tejfeles-sajtos rakott burgonyához is hozzá lehet adni a halfalatkákat vagy szeleteket.
Kapszulában?
Ha a fentiek ellenére nem szeretnél sok halat adni a gyermekednek, mégsem szeretnél lemaradni az omega-3 jótékony hatásairól, akkor 1 éves kortól már lehet omega-3 kapszulát adni a gyermeknek. Léteznek direkt gyermekek számára ajánlott készítmények is különféle gyümölcsízekben (ezeknek nincs hal-íze), de lehet kanálban adható változatot is kapni a halolajból.
Néhány halas recept a babának!
Hal spenótos kuszkusszal
(8 hónapos kortól)
A spenótot megpároljuk, majd pürésítjük. A kuszkuszt enyhe sós vízben kb. 10 perc alatt megfőzzük, kevés fokhagymával ízesítjük, majd a spenóttal összekeverjük. A halakat (lehet hekk, tonhal, pangasius, vagy busa filé) besózzuk, tört fokhagymával és olívaolajjal átkenjük, majd a sütőben rácson vagy alufólián megsütjük. A baba adagjába apró darabkákra vágjuk a halat és pürésítjük, a család köretként kaphatja a kuszkuszt a halszeletek mellé.
Paradicsomos rizs hallal
(8 hónapos kortól)
A rizst megpirítjuk, felöntjük vízzel és beleaprítjuk a filézett halat, valamint az apróra vágott. Amikor megfőtt, pürésítjük. Ízlés szerint ízesíthető fokhagymával, tengeri sóval, oreganóval, bazsalikommal is.
„Fogyasszon nálunk a friss halétel kínálatunkból itt a Gozsdu Udvarban található, STĚG-ben!”
S T Ě G || 2 0 1 7.
forrás: www.kismamablog.hu