Ezen a héten bemutatjuk nektek hogyan készül a halászlé az ország különböző pontjain. Válogassatok kedvetekre a receptek közül.
- BAJAI HALÁSZLÉ
Talán a legismertebb halászlé. Bár nem egyszerű elkészíteni, annál finomabb étel. Kell hozzá jó sok hal – ennek háromnegyede ponty –, vöröshagyma, édes-nemes pirospaprika, csípős paprika, só és gyufatészta. A halat felszeleteljük, beirdaljuk, sózzuk, és közben felkockázzuk a hagymát. A bográcsba mehet a hal, a hagyma, majd felöntjük vízzel, és alágyújtunk. Ha elforrta a habot, jöhet a paprika, majd 15-20 perccel a lefőzés után a belsőség és a csípős. A forrástól számított fél óra után kész is. A halat külön tálaljuk, a levet pedig a kifőtt tésztával.
- SZEGEDI HALÁSZLÉ
A másik legismertebb recept. Kell bele ponty, harcsa, kecsege és csuka. Előbbiek farkát felrakjuk vöröshagymával és egy kevés sóval főni, és egy alaplevet készítünk, amit egy óráig főzünk. A halakat felszeleteljük, sózzuk, paprikázzuk, és félretesszük. Az alapléhez mehet a fűszerpaprika, és addig főzzük, míg a hús le nem omlik. Leszűrjük, és ráöntjük a szeletekre. Negyedóra után mehet bele a felkockázott paprika, paradicsom, és igény szerint csípős is. Még negyedóra forralás, és kész is. Ha bográcsban készül, akkor először a fej és farok kerül bele, majd a kisebb haldarabok, rá a vöröshagyma, fűszerpaprika. Hideg vízzel felöntjük, sózzuk, és lassan készre forraljuk. A levének olyan színe legyen „mint a legdühösebb bika vére”.
- BALATONI HALÁSZLÉ
Apróhalat, például keszeget, felteszünk főni egy kevés, apróra vágott hagymával. Ha kész, áttörjük. A lébe mehet a ponty, az áttört hal és a hagyma. Ha felforrt, sózzuk és pirospaprikázzuk. Csípős is mehet bele, hogy forró legyen, mint a babám szíve. További 45-60 perc, és kész is.
- DUNAI HALÁSZLÉ
A pontyot beirdaljuk, lesózzuk, állni hagyjuk. Felvágjuk a vöröshagymát, fokhagymát, és a hal fejével és farkával a bográcsba helyezzük. Felöntjük vízzel, felforraljuk, és mehet bele a fűszerpaprika. Fél óráig főzzük, beletesszük a halszeleteket, majd újabb húsz perc főzés jön, melynek végén sózzuk. Mielőtt levesszük a tűzről, még egy kis vizet öntünk bele, és habosodásig forraljuk, így lesz igazán krémes. Tálaláskor a gyufatésztára szűrjük, a halat pedig külön tálaljuk.
- FÜREDI HALÁSZLÉ
Itt is apróhallal kezdünk, ami lehet kárász, keszeg vagy törpeharcsa. Ezt hozzáadjuk a zsírban lefonnyasztott hagymához, amit pirospaprikával gazdagítottunk, és felhúztuk vízzel. A halakat, valamint a zöldpaprikát, paradicsomot, fokhagymát és egy kevés krumplit addig főzzük, míg a hal húsa lemállik. Ha kész, a levet átszűrjük, passzírozzuk, forraljuk. Ha túl sűrű, hígítsuk. Ebbe megy a lesózott ponty, harcsa, és igény szerint az erős. Ha felforrt, további pirospaprikát teszünk bele, kenyérrel tálaljuk.
- KOMÁROMI HALÁSZLÉ
A komáromi halászlé célja, hogy tartalmas, krémes levest kapjunk. Az apróra vágott hagymát és a ponty-, harcsa- vagy kecsegeszeleteket (alulra a fejét és a farkát) egyszerre tesszük a bográcsba. Felöntjük hideg vízzel, hogy ellepje, és fél óráig nagy tűzön főzzük. A paprika fele forráskor kerül bele, a másik fele pedig a főzés végén. Az ikrát és a tejet a főzés félidejében tesszük a halászlébe.
- LELLEI HALÁSZLÉ
Alaplevet készítünk busa, ponty, harcsa csontjából és húsából, lepirítjuk zsíron, megy bele még vöröshagyma, sárgarépa, paszternák és zellergumó is, csakúgy, mint paprika, paradicsompüré és édes-nemes fűszerpaprika – ez utóbbi csak akkor, ha már felhabzott, hogy a paprika kioldódjon a zsírban. Ha kész, átpasszírozzuk, és ehhez adjuk hozzá a citromlével külön megfőzött pontypatkót.
- MOHÁCSI HALÁSZLÉ
Szokásos módon kezdődik a recept: a pontyot felvágjuk, lesózzuk. A hagymát felkockázzuk, és feltesszük főni a hallal együtt. Forrás előtt beletesszük a sót és a csípős, valamint a csípmentes paprikát. Negyedórával a forrás után kerül bele a paprika másik fele, és további fél óráig rotyogtatjuk. A halászlét nem keverjük, csak forgatjuk, és már kész is!
- PAKSI HALÁSZLÉ
Egy kisebb pontyot megtisztítunk, kifilézzük, irdaljuk, és besózva pihentetjük. A fejre és farokra megy a halhús, rá a felkockázott vöröshagyma, és ízlés szerint t. v. paprika és paradicsom, vékonyra szelve, valamint csípős paprika is. Gyorsan forraljuk, majd nyolc-tíz perc után mehet bele a pirospaprika, a halból kioldódott zsírra. Innentől negyven perc a forrási idő, kellő mértékben sózzuk, és kész is. A halat és a levét egy tányérban kínáljuk, a tésztát pedig külön.
- TISZAI BOROS HALÁSZLÉ
A pontyot felszeleteljük, a fejét, farkát és egyéb, tetszés szerinti apró halakat a felkockázott hagymával együtt feltesszük főni, majd ha kész, átpasszírozzuk. A lébe mehetnek a halszeletek, forráskor sózzuk és pirospaprikázzuk. Ezen a ponton kerülhet bele csípős is. További harminc perc után még paprika, illetve fehérbor (például rizling, száraz) kerül bele. Öt-tíz perc plusz forralás, és kész is!
forrás: Index.hu
De ne feledjétek, ha igazi Tiszai halászlét akartok enni, akkor gyertek hozzánk a Stégbe! 😉